26
May

26 May - 27 May | 09:00 - 17:00 | Kvinesdal og nærområder | Open for all

Kurset Oil2Fish er et intensivt todagerskurs utviklet av GCE NODE, Innakva KLYNGE og NIVA (Norsk Institutt for Vannforskning) for å fremme innovasjon, idéutvikling og kompetanseoverføring fra regionens eksisterende industri til den nasjonale havbruksnæringen.

Kurset passer for alle som ønsker å være i forkant av utviklingen innen havbruk og teknologioverføring.

Hovedtemaer:

  • Havbruksformer: En grundig gjennomgang av de ulike formene for havbruk – fra tradisjonelt fjordoppdrett til eksponerte anlegg i åpent hav og landbasert oppdrett, inkludert RAS (resirkulerende akvakultursystemer). Fokus vil ligge på arter og oppdrettstyper med størst vekstpotensiale.
  • Miljøkrav og fiskevelferd: Diskusjon om artenes miljøkrav med hensyn til helse og velferd, samt hvordan nye anleggstyper påvirker disse.
  • Operasjoner i oppdrett: Beskrivelse av fysiske operasjoner som pumping, transport, vaksinering, rensing og slakting – med særlig vekt på manuelle prosesser og deres utfordringer. Kurset vil også dekke lukkede anlegg og hvordan avfallshåndtering, vannkvalitet og miljøforhold påvirkes.
  • Automatisering og prosesstyring: Presentasjon av hvordan moderne prosesstyring, automasjon og overvåking kan bidra til mer effektiv og sikker drift av oppdrettsanlegg.
  • Forskning og veksthastighet: Kurset viser hvor man finner de siste forskningsresultatene om optimale vekstforhold fra smolt til voksen fisk, med fokus på teknologi og velferd.

Innhold:

  • Kurset har som mål å styrke den generelle havbrukskompetansen enten du jobber i offshore-/maritimeindustri eller innen offentlig forvaltning. Kurset vil bidra bla. til teknologioverføring til havbruksnæringen, skape grunnlag for innovasjon og sikre bærekraftig utvikling av fremtidig havbruksnæring på Agder.
  • Kurset gir deg nøkkelkunnskapen du trenger for å navigere inn mot utvikling av systemer knyttet til havbruk. Enten du er involvert i offshore-/maritimeindustrien eller jobber innen offentlig forvaltning, vil  kurset gi deg innsikt i de nyeste trendene, bærekraftige praksiser og teknologioverføring til havbrukssektoren.
  • Kurset vil også inkludere hvor man kan finne de siste og mest relevante forskningsresultater mht. anlegg, velferd og optimal veksthastighet fra smolt til voksen fisk.
  • Siste del av kurset vil sette søkelys på nye sirkulærøkonomiske akvakultur produksjonsformer og Integrert kystarealplanlegging, som grunnlag for fremtidens fiskeoppdrett.

Detaljert timeplan vil blir sendt ut til alle påmeldte deltakere i forkant av kurset.

Programskisse 26. mai

kl. 09:00-15:00 Ekskursjon til oppdrettsanlegg i nærområdet

kl. 16:00-17:00 Ankomst Utsikten Resort Hotel, innsjekk og enkel matservering

kl. 17:00-18:45  Introduksjon/undervisning

kl. 19:00-19:30 Aperitiff

kl. 19:30-  3-retters middag og nettverking

Programskisse 27. mai

kl. 0700-08:00 Frokost

kl. 08:00-10:45 Undervisning

kl. 10:45-12:00 Lunsj og utsjekk

kl. 12:00-14:45 Undervisning

kl: 14:45-15:00 Pause med enkel servering

kl. 15:00-17:00 Undervisning.

kl. 17:00 Avreise


NB! Begrenset antall plasser, påmeldingsfrist 5. mai

Alle deltakere vil få kursbevis og et eget kurshefte som inneholder essensen av kurset og relevante referanser.

Teoridelen av kurset, med overnatting  holdes på Utsikten Resort Hotel i Kvinesdal

Kursavgift GCE NODE | Innava KLYNGE bedrifter kr. 3500,- fritt for mva | Kursavgift andre kr. 4500,- fritt for mva

Kursavgiften dekker Ekskursjon, undervisning, måltider, Aperitiff , 3-r middag og overnatting i enkeltrom

Takk til Agder Fylkeskommune for støtten til kurset, som har gjort det mulig å tilby en svært rimelig kursavgift.


Meld deg på og bli med og utforsk nye muligheter for en bærekraftig og innovativ fremtid for havbruksnæringen!

Arrangører

Sponset av